3 کالا پرسود برای صادرات به امارات

کالا پرسود برای صادرات به امارات

۳ کالا پر سود برای صادرات به امارات

 تجارت یکی از مهمترین صنایع در امارات متحده عربی است. با توجه به موقعیت جفرافیایی که کشور امارات در منطقه خاورمیانه دارد و همچنین وجود منابعی مانند نفت، نفت خام و کالاهای مبتنی بر نفت این کشور یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان تبدیل نموده است. اما با توجه به آب‌وهوای گرم و خشک امارات، عمده‌ترین محصولات وارداتی این کشور مواد غذایی، ماشین‌آلات و تجهیزات است. در این مقاله از بابیروش ما با بررسی محصولات مختلف صادراتی ایران به کشور دبی 3 کالا پرسود برای صادرات به امارات را انتخاب و در مورد بازار تقاضای آن در این کشور بحث خواهیم کرد. 

1- پسته

پستههر ساله صادرکنندگان پسته و خشکبار از ایران به امارات سعی می‌کنند محصولاتی مطابق با ذائقه مردم کشور امارات خریداری و به این کشور صادر نمایند. امارات نیز یکی از شرکای تجاری ایران است و همه ساله حجم زیادی از آجیل مرغوب ایران به ویژه پسته را به این کشور وارد می‌کند.اینکه چه نوع پسته‌ای برای کشور امارات مناسب است تا حد زیادی به نیت و سلیقه تاجر اماراتی بستگی دارد. بازرگانان اماراتی عمدتاً پسته اکبری یا احمد آقایی درجه یک یا کله قوچی سایز بزرگ را برای مصرف داخلی خریداری می‌کنند. اما اگر این تجار پسته را به قصد صادرات مجدد به یک کشور دیگر خریداری کنند پسته را به سلیقه خود انتخاب می‌کنند.در واقع، امارات مرکز تجارتی کشورهای عربی است و بسیاری از تجار کشورهای عربی برای خرید به این کشور مراجعه می‌کنند. امارات بیشتر پسته مورد نیاز را از ایران و آمریکا تهیه می‌کند. اما با توجه به مسافت طولانی کشور آمریکا با امارات، ایران گزینه بهتری برای این مورد است که کوتاهی فاصله تا حد زیادی می‌تواند هزینه ارسال را کاهش بدهد. 

2- زعفران

زعفرانایران از دیر باز بزرگترین تولیدکننده زعفران در جهان بوده است. زعفران ایران به بیش از 52 کشور در جهان صادر می‌شود و امارات یکی از عمده‌ترین واردکنندگان زعفران ایران است. کیفیت زعفران ایرانی باعث شده است که امارات در سال 2021 ، بیش از 68 تن زعفران را از ایران وارد کند که بالغ بر 89 میلیون دلار برای ایران ارزآوری داشته است. اما بیشتر زعفرانی که توسط کشورهای دیگر از جمله امارات خریداری می‌شود برای صادرات مجدد است. وجود برخی از مشکلات مانند تحریم‌ها و عدم ارتباط بانکی مستقیم با سایر کشورها باعث شده است تا زعفران ایران به صورت بسته‌بندی فله به سایر کشورها فروخته شود. زعفران ایرانی پس از وارد شدن به امارات در بسته‌بندی‌های کوچکتر به کشورهای اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، ترکمنستان صادرات مجدد می‌شود.به گفته تاجران، تحریم‌های آمریکا باعث شده است که بسیاری از کشورهای دیگر برای خرید زعفران ایرانی به دبی بیایند و از طریق واسطه‌هایی که در دبی هستند زعفران ایرانی را خریداری و سپس به سایر نقاط جهان ارسال کنند.چینی‌ها از جمله خریداران زعفران ایرانی در دبی هستند. چرا که در بیشتر غذاهای آنها از زعفران به عنوان یک ماده اساسی استفاده می‌شود. این ماده غذایی ارزشمند به غذاهای کشورهای بحرین و عمان نیز وارد شده است از این رو مشتریان زیادی از این کشورها روانه بازار دبی برای خرید زعفران ایرانی می‌شوند. همچنین کشورهای اروپایی از زعفران ایرانی برای تزئین دسرهای خود استفاده می‌کنند.یک کیلو زعفران ایرانی در دبی بین 4000 تا 8000 درهم قیمت دارد و قیمت هر گرم زعفران بین 15 تا 25 درهم به صورت محلی فروخته می‌شود. در بازارهای بین‌المللی نیز قیمت زعفران مرغوب در هر کیلو بالای 1400 دلار است.از جمله مواردی که در هنگام صادر کردن زعفران باید مد نظر داشت عبارتند از:
  • سالم و شکسته نبودن رشته‌های زعفران
  • خوشرنگ و تازه و ضخیم بودن رشته‌ها
  • خوش عطر و بو بودن
 

3- فرش

فرشهنر فرش‌بافی از جمله هنرهای سنتی در ایران است که قدمتی چندین ساله دارد و به طور قطع یکی از اصلی‌ترین صادرات غیرنفتی ایران به کشورهای دیگر جهان محسوب می‌شود. اما کلمه فرش طیف وسیعی از محصولات را در برمی‌گیرد و به اقلامی ‌مانند فرش، قالیچه یا هر نوع کف‌پوش دیگری اطلاق می‌شود. از آنجا که فرش‌های دستباف ایرانی تار و پود آنها با دست بافته می‌شوند طبیعتاً طرح و نقش‌هایی بسیار زیبا و با ظرافت را می‌آفریند و به همین جهت طرفداران زیادی در سراسر جهان داشته است.بزرگترین واردکنندگان فرش دستباف ایرانی کشورهای روسیه، چین، امارات متحده عربی و آمریکای جنوبی هستند. در میان کشورهای عربی نیز عربستان، امارات، کویت و لبنان از بزرگترین واردکنندگان فرش‌های ایرانی هستند.هر صادرکننده‌ای قبل از انتخاب محصول صادراتی خود باید بررسی کند که مردم آن کشور چه سلیقه‌ای دارند و به دنبال چه نوع الیاف، طرح و الگویی هستند و چه اندازه فرش‌هایی را بیشتر می‌خرند.بیشتر کشورهای عربی برای خرید فرش ایرانی به امارات مراجعه می‌کنند و از بازار دبی فرش ایرانی را خرید می‌کنند. بیشتر بازرگانان سعودی معمولاً به خرید فرش‌هایی به مساحت هزار متر مربع علاقه دارند زیرا این فرش‌ها اغلب برای اشراف سعودی یا مراکز مذهبی استفاده می‌شود. اکثر سعودی‌ها فرش‌های با طرح و رنگ روشن را دوست دارند که اشکال هندسی داشته باشد و همچنین جنس فرش‌ها از نوع پشمی ‌یا ابریشمی ‌باشد. اما مردم لبنان فرش‌هایی با ابعاد 6 در 4 را بیشتر ترجیح می‌دهند و فرش‌های با اندازه کوچک را می‌خرند و طرح‌های بلوچی و کردی بیشتر مورد علاقه آنها است.در بازار دبی علاوه بر فرش‌های هزار متری، فرش‌های سایز کوچک نیز خرید و فروش می‌شود. زیرا دبی به تنهایی یکی از مراکز صادرات مجدد فرش‌های ایرانی است. بازرگانان دبی فرش‌های ایرانی را می‌خرند و به کشورهای دیگر صادر می‌کنند. 

نتیجه‌گیری

همانطور که در این مقاله گفته شد امارات یکی از مهمترین درگاه‌های صادراتی خاورمیانه نه تنها به کشورهای عربی بلکه به سایر کشورهای جهان محسوب می‌شود. در این راستا، با توجه به فاصله نزدیک ایران به کشور امارات، بسیاری از محصولات ایرانی پس از ورود به این کشور به کشورهای دیگر صادر می‌شوند که تحریم‌هایی که درباره ایران  وجود دارد و قطع ارتباط شبکه بین بانکی ایران با سایر بانک‌های جهانی باعث شده است بیشتر تجار ایرانی محصولات را به کشور امارات صادر کنند و از آنجا مجدد به کشورهای دیگر صادر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *