5 نکته مهم درباره صادرات که نمی دانید؟ 10 کالا صادراتی پرسود

صادرات کالا

صادرات به طور خلاصه یعنی: فرستادن یا ارسال کالایی از کشور تولید کننده ی آن کالا به کشور های دیگر.

ایران در سال 2022 بحث صادرات کالا رتبه ی 36 ام را کسب کرد، که سالانه حدود40000میلیون دلار درامد دارد.

* مهم ترین بخش ها در صادرات ایران عبارت اند از:

 • صادرات کالا های صنعتی
 • صادرات محصولات کشاورزی و دامی
 • صادرات مواد معدنی
 • صادرات کالا های سنتی و صنایع دستی
 • صادرات توتون و تنباکو
 • صادرات شیرینی و شکلات

* کالا های صنعتی:

مهمترین بخش  کالا های صنعتی در صادرات: مهم ترین محصولات یا کالا ها در این بخش شامل  وسایل ارتباطی،رادیو، تلویزیون، مبلمان، کالا های کاغذی که کالا های کاغذی با پیشرفت 71 درصدی از جمله بهترین کالا های صنعتی برای صادرات است.

صادرات کالا
صادرات کالای پرسود

1-محصولات کشاورزی و دامی:

ایران یک کشورفعال در زمینه ی صادرات محصولات کشاورزی است  از مهمترین محصولات  این دسته مانند پسته، انگور، انجیر، زعفران، سیب، هندوانه، خرما، خاویار اما در کنا اینها می توان به چرم، ماهی، پوست، میگونیز اشاره کرد واز  معروف ترین انها پسته، زعفران، خرما و پوست اشاره کرد که ایران بیشترین سود را از صادرات این کالا ها کسب می کند.

 

2-صادرات پسته:

همانطور که می دانید پسته  یکی از محبوب ترین و  مرقوب  محصولات ایرانی است که به طور ثابت تقریبا به همه ی کشور ها منتقل میشود. کشور ما یکی از تولید کنندگان قدرتمند پسته است. سالانه  بخش زیادی از تولید پسته به کشور های دیگر صادر می شود. ایا می دانستید که کشور های ترکیه و امریکا نیز در بخش تولید پسته سهم چشم گیری دارند؟

 

3-مواد معدنی:

انواع سنگ ها ماننده: سنگ گچ، سنگ اهن، سنگ مرمرو، سنگ مس و موارد دیگری چون نمک طعم، سیمان، کرومیت، خاک سرخ، سرامیک، استرانسیوم، شن وماسه و اجر های تزئینی برای ایران بسیار سودمند هستند به طوری که  در سال 96 ایران مقدار چشم گیری از این محصولات را به کشور های چین، عراق و افغانستان فرستاد.

سنگ مرمر
سنگ مرمر

4-کالا های سنتی و صنایع دستی:

از دیگر کالا های مهم  در صادرات می توان به انواع گلیم، قامکاری، مسگری،خاتم کاری، مینا کاری، انواع فرش های دست بافت و گلابتون از مهم ترین محصولات  سنتی و صنایع دستی هستند.

 

5-توتون و تنباکو:

کشت این محصول در شهر های اذربایجان غربی، گیلان، مازندران، کردستان، و گلستان انجام میشود  این محصول اهمیت زیادی در صادرات کشور دارد که طرفداران زیادی در کشور های عراق، روسیه، افغانستان و ترکیه دارد.

 

6-شیرینی و شکلات:

شیرینی و شکلات این دوکه  با رشدی که در سال 97 داشته که حدود 23% بوده نشان دهنده ی محبوبیت شیرینی و شکلات ایرانی  در کشور های دیگر شده است و توجه بیشتری به ان در بحث صادرات شد.

 

7-پنج کالای مهم صادراتی عبارت اند از:

در این قسمت پنج تا از مهم ترین و پرسود ترین کالا های صادراتی را برسی خواهیم کرد.

 

8-میعانات گاز:

این محصول توانسته رتبه ی اول را  با رشد 17 درصدی داشته باشد .که در چهار ماه نخست سال 1401 روشت به سزایی داشته است.

 

9-روغن های سبک و انواع فراینده های آن به غیر از بنزین:

رتبه ی دوم هم مختص به این گروه است که با سهم حدودا 81 درصدی توتنسته  این رتبه را کسب کند.

 

10-پلی اتیلن گرید فیلم:

این محصول صادراتی که چگالی بسیار کمی دارد در رده سوم جدول قرار دارد نیز توانست با سود 6/3 درصدی خود در بخش سوم قرار گرفت. این محصول را با ارزش 485 میلیون دلار به سایر کشو ها به فروش می رسانند

کالا های پرسود ایران
کالا های پرسود ایران

11-پروپان مایع:

پرو پان مایع دارای سهم 32 درصدی که رتیه ی چهارم را دارد. در این مدت 1.1 میلیون تن از این محصولات ارزشمند به ارزش 446میلیون دلار از کشور ایران صادر شوده است

 

12-متانول:

این کالا که در سال 97 رتبه ی پنجم در کالا های صادراتی به خود اختصاص داد نقش مهمی از نظر اقتصادی دارد. که در جایگاه پنجم قرار گرفته است و ارزش بسیار زیادی در اقتصاد کشور دارد.

 

* چگونه در صادرات موفق شویم؟

صادرات نیز ماننده کار ها و فعالیت های دیگر اصول خودش را دارد. یعنی شما به راحتی نمی توانید بگویید میخواهد کالایی را به کشور دیگر صادر کنید. شما در ابتدا باید علم این کار را داشته باشید، برنامه ریزی کنید برای تمام مراحل کارتان،علم خود را بروز کنید و با توجه به حساسیت ها و نیاز های کشور های دیگر کالا ی مورد نظر  خود را به  ان کشور یا کشور ها انتقال دهید.

 

* کشور هایی که بیشترین صادرات را با ایران داشته اند:

ایران به کشور های زیادی صادرات دارد اما با برخی کشور هاارتباط بیشتری دارند مانند:

چین در رتبه ی اول این جدول قرار دارد ، عراق در جایگاه دوم، امارات سومین کشور مقصد است در رتبه ی چهارم کشور ترکیه و در اخر افغانستان در جایگاه پنجم قرار دارد.

 

* پرسود ترین کالا ها چه کالا هایی هستند؟

به طور کلی پرسود ترین کالا ها برای صادرات به کشور های دیگر هستند. اما با توجه به نیاز های هر کشور کالا های صادراتی ان متفاوت است؛ از کالاهای پرسود صادراتی میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • محصولات شمیایی،
 • مواد معدنی،
 • صنایع دستی،
 • سنگ های تزئینی،
 • عسل،
 • خرما
 • خشکبار

مثلا: برای صادرات به  کشور چین بیشتر پسته،  سنگ اهن، انواع میوه، زعفران ،قیر و مواد شمیایی  و یا کشوری مثل امارات بیشتر کاتود مس، فرش، میگو،شیرین بیان و پسته و…

برای ترکیه: آمونیاک، لوله مسی، پسته، رغن صنعتی، سرب، و خرما است.

برای شروع فرایند صادراتی وارد این لینک شوید.

* کاهش صادرات بین ایران و چین

در سال 99 صادرات ایران به چین افت چشم گیری نسبت به سال هاای قبل داشته به طوری که در سال قبل سهم تجارت کشور با چین 20میلیارد بوده اما در سال 99 به 2.1 میلیارد دلار رسید اما پس از گفت و گو هایی که صورت گرفت  این مبلغ باز به روال قبلی خود بازگشت.

 

 

در انتها قابل ذکر است که  ایران از نظر صادرات کالا در جایگاه خوبی قرار دارد یعنی ایران از نظر منابع بسیار قوی است  و می تواند در اینده  با گسترش دادن ان بیشتر از هم پیشرفت کند، و رتبه های بهتری در بخش صادرات  کسب کند شما می توانید با همکاری با شرکت بابیروش تسهیل کننده صارات  با اطمینان کامل درآمد دلاری کسب کنید  و به موفقیت برسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *