مزایا و معایب کارت بازرگانی در سال 2022 و توصیه های بابیروش

مزایا و معایب کارت بازرگانی موضوع مورد بحث و مهم این مقاله است. کارت بازرگانی یکی از اولویت‌های کسب و کار و تجارت هست ، اما به معنای این نیست که بدون کارت بازرگانی نمی‌شود تجارت کرد!

مجوزهای شروع کسب و کار

همه‌ی ما برای شروع کسب و کارمون و فروختن کالا نیازمند مجوزهایی هستیم چون بالاخره فعالیت‌های اقتصادی در ایران این مجوزها را نیاز دارد. مثلا اولین مجوزی که برای هر کسب و کاری نیاز است داشتن حداقل سن قانونی ست، یعنی اگر شما سن قانونی نداشته باشید برای باز کردن حساب نقل و انتقال پول و امثال اینها به مشکل بر می‌خورید.

در طی زمان برای کار کردن با سازمان‌های دولتی یا کارهای رسمی نیازمند داشتن شرکت یا یک هویت حقوقی هم هستید و وقتی بحث صادرات یا واردات کالا میشه نیازمند داشتن مجوز بازرگانی یا اصطلاحا کارت بازرگانی هستید.

مرحله اولیه گرفتن کارت بازرگانی

کارت بازرگانی و اتاق‌های بازرگانی با نظارت شون صادر میشه البته وزارت اقتصاد و دارایی بر این تاییدیه‌ها صحت گذاشته و تایید نهایی رو داده و اجازه می دهد اتاق‌های بازرگانی این کار رو انجام بدهند.
هر شهری اتاق بازرگانی خودش رو دارد و هر کسی که قصد تجارت دارد ابتدا باید عضو اتاق بازرگانی باشد سپس درخواست کارت بازرگانی بدهد.

دریافت کارت بازرگانی مراحلی دارد مدارک نیاز دارد و این مدارک و مراحل با توجه به شرایط زمان و نوع خدماتی که می‌خواهیم کار کنیم متفاوت می شود.

استاد نظام پرور
کارت بازرگانی
remove add
repeat favorite
0:00:0

مزیت داشتن کارت بازرگانی

معمولا کسانی که در رسته‌ی صادرات می‌خواهند کار کنند کارت بازرگانی که دریافت می‌کنند امکان صادرات اکثر محصول‌ها برای آنها فراهم است.

کسانی که قصد واردات دارند باید یک گروه از گروه‌های چندگانه‌ی بازرگانی را انتخاب کنند مثلا گروه مواد غذایی یا هر گروه دیگری را انتخاب کرده و بگویند قصد واردات این کالاها را دارم و مجوزهای لازم واردات کالا در گروه انتخاب شده را دریافت کند.

بدون کارت بازرگانی هم می تونی صادرات و تجارت کنی

در مواردی افراد ممکن است کارت بازرگانی هم داشته باشند اما کالا با کارت بازرگانی آنها امکان صادراتش وجود نداشته باشد مثلا قوانینی وضع شده که کسانی که فلان کالای پتروشیمی یا فلان کالای تولیدی یا فلان کالای خاص را می خواهند صادر کنند حتما باید توسط کارت بازرگانی تولیدکننده اظهار شود، پس اینجا اگر حتی کارت بازرگانی هم داشته باشید یا نداشته باشید در صادرات کالای شما تاثیرگذار نیست یعنی ضرورتی ندارد.صادرات بعضی از کالاها با کارت بازرگانی خودتون یا توسط کارت بازرگانی دیگران انجام می شود یعنی مثلا فردی می خواهد کالایی صادر کند میگوید من خودم کارت بازرگانی ندارم یا قصد ندارم بگیرم پس بازرگانی را واسطه این کار می کند و بازرگان انجام عملیات بازرگانی اش را برعهده می گیرد.

می تونی صادرات کالاتو به بازرگان ها بسپاری!

امروزه خیلی از تولیدکننده‌ها خودشون کالاشون رو صادر نمی‌کنند و بازرگانانی هستن که این کار رو براشون انجام می دهند، حالا ممکن است این بازرگان عملیات بازاریابی یا مارکتینگ را انجام داده یا صرفا کارش این باشه که عملیات گمرکی ، ترخیص، اظهار و ارسال کالا را انجام دهد و از طریق موارد قانونی ارزش را به داخل ایران انتقال دهد.

وظیفه انتقال ارز با چه کسی ست؟!

بازرگان‌هایی هستند که این انتقال ارز رو خودشون انجام میدهند یعنی این‌ها کالاهایی صادر کردند و مقدار زیادی تعهدات ارزی دارند یا کالاهایی وارد کرده اند و مقدار زیادی تعهد ارزی دارند و زمانی که شما کالاتونو بدید به این افراد بازرگان تا براتون صادرات رو انجام بدهند ، این افراد میگن ارز هم خودمون میاریم و شما اگر خواستید برای خودتون بیارید یا خیر به ما ربطی ندارد ، چون ما قبلا در مقابل این ارز تعهد ارزی به دولت داشتیم و از این طریق در واقع این تعهد برطرف می شود. این افراد بازرگان علاقه‌مند هستند با این مدل سرویس کار کنند این بازرگان‌ها می‌توانند به عنوان کسانی که در بحث تجارت و صادرات با شما کار می کنند پیش بروند.

جمع بندی مهم!

مزایا و معایب کارت بازرگانی

به عنوان جمع بندی میتونیم بگیم که صرفا صادرات یا واردات یک کالا نیازمند داشتن کارت بازرگانی نیست و این به معنای این نیست که شما دارید از کارت بازرگانی دیگران استفاده می‌کنید.

غیر قانونی عمل نکنید!

توجه کنید که وکالت گرفتن بابت کارت بازرگانی کاری غیرقانونی ست یعنی شما برای یک نفر به صورت سوری کارت بازرگانی بگیرید و بعد خودت وکالت رو ازش بگیری خلاف قانون است .

اما اینکه یک نفری عملیات بازرگانی، گمرکی یا ترخیص کالا رو براتون انجام بدهد این خلاف قانون نیست چون بازرگان‌ها کارشون همینه که برای یک نفر عملیات بازرگانی انجام بدن و در واقع تمام اون مجوزها و صدورهای لازم رو انجام بدهند. چون مثلا اگر شما قصد دارید کالایی را وارد کنید کارت بازرگانی هم دارید اما رسته ای که شما کار می‌کنین با رسته‌ای که مجوز دارید متفاوت باشد قطعا باید از یک بازرگان دیگر کمک گرفته تا این کار را انجام دهد.

اینکه باز بخواید برید کارت بازرگانی با مجوز دیگری بگیرید و گروه دیگری اضافه کنید بسیار ممکنه کار سخت و پیچیده ای باشد.

در شروع کسب و کارمون چیکار کنیم ؟

در شروع کسب و کارتون و در حین در زمانی که دارید پیش می‌رید ابتدا عضویت اتاق بازرگانی‌ها رو بگیرید و بعد مرحله به مرحله کارت بازرگانی به نام خودتون دریافت کنید و با اون کارت بازرگانی عملیات بازرگانی به نام خودتون ثبت کنید.

مزایا و معایب داشتن کارت بازرگانی

مزایا

1) شما یه رزومه‌ی ثابت شده از خودتون دارید

2) انجام امور گمرک و ترخیص در اختیار خودتون هست پس هزینه‌ای به بازرگان دیگری نمیدید

3) کالاتون در اختیار خودتون هست پس میزان ریسک کمتر میشه

طراحی کاتالوگ

خدمات طراحی کاتالوگ خود را به بابیروش بسپارید...

کاتالوگ

برای طراحی کاتالوگ خود به این صفحه مراجعه کنید...
اینجا کلیک کنید

معایب

1. اگر شما کارت بازرگانی داشته‌ باشید تعهدات ارزیتون به دولت توسط شما باید انجام شود و مثلا اگر صادرکننده هستید واردات ندارید یا اگر واردکننده هستین صادرات ندارید، این تعهد ارزی برای شما می تونه مقداری پیچیده یا زمانبر باشد

2. وقتی شما کالایی واردات می‌کنید در قبالش باید جریان‌های مالی و تعهدات مالی اش مثل ارزش افزوده و… را بپردازید. اگرچه بازرگان دیگری هم که این کارها را بر عهده گیرد این پرداخت ها را انجام می دهد.

راحت معامله کنید!

تمام سیستم و ساختاری که شما دارید پیش می‌برید، داشتن مجوزها و گواهی‌نامه‌هاش منجر به این می شود که راحت‌تر بتونید معامله انجام بدهید.

از اتاق های بازرگانی توقعی نداشته باشید !

حقیقتا توقعی از اتاق‌های بازرگانی و سازمان‌های مرتبط برای ارائه‌ی خدمات نداشته باشید، تا الان به نظر نمی‌رسد که خدمات آنچنانی به کسانی که عضو اتاق‌ها باشند ارائه کرده باشد، یا عضویت در یک اتاق بازرگانی یا داشتن کارت بازرگانی نمی تواند در معاملات ما تاثیر آنچنانی ایجاد کند . حتی شده که موجب کند شدن روند معامله یا مذاکره شد است.

توصیه بابیروش به شما

داشتن کارت بازرگانی می‌تواند در مواقع زیادی به شما کمک کند. توصیه‌ی ما این است که بعد از اینکه کارتون راه اندازی شد بعد از یک دوره‌ای اقدام به دریافت کارت بازرگانی کنید اما ضرورتی ندارد شروع کارتون رو منوط به دریافت کارت بازرگانی بکنید .

تعرفه

سطح یک

میلیون تومان 5
  • دریافت کارت بازرگانی
  • یکبار در سال

فرم مشاوره

مشاوره تخصصی برای شروع کسب و کار

توسط بزرگترین مرکز شتاب دهنده کسب و کار در ایران

شروع یک تجارت یا سرمایه گذاری در صادرات یا بازار داخلی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *