انتخاب نام تجاری و دامنه به کمک بابیروش و 15 نکته طلایی آن

انتخاب نام تجاری و دامنه

انتخاب نام تجاری و دامنه موضوع این صفحه آموزشی ست . شما در حین انجام کارتون و در تمام مسیرتون یک اسم یا یک نشانی از خودتون بیان می‌کنید مثلا بر فرض بابیروش بیان می‌کند که اسم مجموعه‌ی ما بابیروش است، این اسم بر اساس معنا و کانسپتی برگرفته شده است که یک مفهوم مشخصی می دهد، بابیروش در واقع به معنای اسم فارسی بابل ، یعنی ثروتمندترین شهر دنیاست که براساس تفکر و آموزش تجارت مشهور بوده و به خاطر همین یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا در تقریبا قرن 18-19 دنیا بود.

بابل ثروتمند ترین شهر دنیا

برترین تاجران دنیا در امپراتوری بابل یکی از ثروتمندترین و قدرتمندترین جوامع در تاریخ باستان بودند

بابل

مقاله مربوط به بابل را در این صفحه مطالعه کنید..
اینجا کلیک کنید

نکات طلایی انتخاب اسم یا نام تجاری و دامنه

1. برای به دست آوردن یک اسم یا نشان تجاری خاص حتما نیازی نیست که یک مفهوم پیچیده‌ یا سنگینی پشتش باشد. اما چون این مسیر همراه شما هست باید یک اسم برای مجموعتون و بر اساس همین اسم باید یک دامنه انتخاب کنید . این به معنای این نیست که این اسم حتما باید معادل اسم ثبت شده‌ی شما در اداره‌ی ثبت شرکت‌ها یا اسمی که قصد دارید در اداره‌ی ثبت شرکت‌ها ثبت کنید باشد .

2. باید براساس مدل و نیازی که در کارتون دارید یک اسم قابل تلفظ انتخاب کنید.

3. اسم‌های انتخابی شما هرچه باشن می‌توانید در طی زمان تغییر بدید. خیلی از شرکت‌های بزرگ دنیا و نرم‌افزارهای بزرگ اسم هاشون رو بارها و بارها تغییر دادند و این موضوع خیلی هم طبیعی هست پس با تغییر یک اسم اتفاق خاصی نمیفتد. ولی سعی کنید اسمی انتخاب کنید که متناسب با روحیات یا احساساتتان باشد.

4. بعضا افراد پسوندی از فامیلی خودشون رو انتخاب می کنند، به عنوان مثال کسی که فامیلی اش نظام پرور است ، اسم نظام را انتخاب میکند یا ممکن است فردی اسم فرزند یا یک اسم خاصی که خودشون علاقه‌مند هستند را انتخاب کنند. اگر اسم خاص باشد هیچ اشکالی ندارد. در اسم‌های عمومی یه مقدار باید به مفهوم موضوع نگاه کرد.

5. خیلی از شرکت‌های مختلف دنیا اسم‌های خاص دارند مثل شرکت بوش که با برند بوش کار می‌کند. یا شرکت‌های مشابه دیگری که با نام صاحب برند کار می‌کنند یعنی یک اسم شاخص دارند.

6. ممکن است اسم با یک معنا و مفهوم باشد مثل فرایندهای معمول که برای انتخاب نام برای فرزندتون هست ، شما هم در این مرحله از کارتون به بررسی اسم‌های مختلف با معانی مختلف بپردازید.

7. می‌توانید تاریخچه‌ی فعالیت کاری خودتون رو جستجو کنید مثلا بر فرض اگر محصول انتخابی شما سیب است ببینید سیب در زبان‌های مختلف چه معنایی می‌دهد و چطور بیان می شود. یا مثلا در فارسی کهن به سیب چی می‌گفتند یا فرضا در زبان‌های یونانی به سیب چه می‌گفتن یا ریشه‌ی قدیمی فارسی سیب چیست. پس می‌توانید به هرکدام از این روش ها اسم انتخابی خود را راحتتر پیدا کنید.

8. می توانید مثلا برای محصول سیب به معادل‌های مختلف در زبان‌های مختلف نگاه کنید و یک برداشتی از اون داشته باشید و تصمیم بگیرید.

9. ممکن است در مدل بیزینسی که دارید با توجه به ریشه‌های دیگر اون زبان بپردازیم مثلا ببینید در فارسی دری یا زبان های مختلف به اون اسم چی میگن و با توجه به همون تصمیم‌گیری کنید.

10. در انتخاب یک اسم می توانید در مورد تاریخچه آن جستجو کنید، مثلا ببینید افراد شاخصی که در گذشته روی محصولی کار می کردند چه کسانی بودند. به عنوان مثال در گذشته تاجرین سیب، تاجرین به نام محصولات نجاری یا محصولات دیگر چه کسانی بودند . می توانید از اسم این تاجرین بنام و مشهور قدیمی در انتخاب اسم استفاده کنید که بسیار جذاب و تاثیرگذار در نام برند شما می تواند باشد.

11. ترکیب چند کلمه مثلا دو تا سه کلمه روش دیگر انتخاب نام برندتان است مثل نام برند سایران . با اسم های ترکیبی هم می توانید اسم گیرا و جذاب و تاثیرگذاری برای نام برندتون انتخاب کنید.

12. اسم منتخب شما قرار نیست در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت شود. قرار است با این اسم دامنه یا اسم سایت بگیریم و هویت شما با این نام معرفی شود. مثلا مجموعه‌ی بابیروش اسم ثبت شرکتی آن متفاوت است ، اما در اسم برند تجاری و اسمی که خودش را معرفی می‌کند با همین عنوان بابیروش است.

13. شما هم باید همین‌طور کار کنید. نهایتا شما پیشنهادهایی در اسم به دست می آورید و می توانید نظر مشاورتون رو در مورد پیشنهادهاتون جویا بشید تا یک سری مزیت معایب پیشنهادات شما بهتون گفته بشه.
14. سعی کنید اسمی انتخاب نکنید که وقتی می‌خواید انگلیسی بنویسید خیلی شبهه‌ناک باشد، یعنی به چندین مدل نوشته نشود. سعی کنید اسم انتخابی شما خیلی راحت‌تر باشد و هرچه تعداد این نوشتن‌های متفاوتش کمتر باشد احتمال خطای مشتریان شما زمانی که بهشون معرفی می‌کنید کمتر می شود.

15. می‌تونید در کنار اسم منتخب خود اسم‌های دیگر مرتبط هم بخرید تا زمانی که این مسئله پیش آمد مشتری بداند همه آن نام ها محصول شماست. مثلا ما هم بابیروش و هم بابیراش داریم را داریم تا وقتی کسی بجای بابیروش بابیراش تایپ کرد برای هر دو اسم صفحه سایت باز شود. ای ن موضوع خرید یا تامین اسم دامنه‌های دیگر است که اگر زمانی خواستید براتون انجام شود.

ثبت درخواست دامنه

نهایتا اسم دامنه اسم و برند خودتون رو انتخاب کنید بعد از طریق سامانه‌ای که داخل سایت یوزر ما هست و لینک آن را گذاشته ایم ، یعنی از طریق همین پرتالی که برای شما تیکت داری فرستاده می شود، میتوانید از طریق آن جستجو کنید.

اگر نام دامنه تان آزاد بود ، درخواست ثبتش را بدید و ما براساس آن درخواست ثبت، اقدام به ثبت دامنه‌ی شما می‌کنیم.

ممکن است اسمی که مد نظرتان هست نتوانید دامنه اش را بگیرید چون قبلا توسط شخص دیگری ثبت شده ، در این صورت می توانید با اضافه کردن پسوند یا پیشوندی به اسم منتخب خود دامنه خود را گرفته و ثبت کنید.

به عنوان مثال اگر اسم بابیروش را بخواهید چون ثبت شده است پس می توانید به آن پسوند یا پیشوندی اضافه کنید . مثل بابیروش مارکت، سینا مارکت، سینا کمپانی، سینا کو و امثال این موارد.

کدام دامنه ها؟ net/.org/.com/.ir/.CO.

در مرحله آخر با دامنه‌های دات کام یا دات آی آر این دامنه را با اسم منتخبی خود بگیرید. اگه لازم شد می‌تونید تنوع دامنه های خود را بیشتر کنید مثلا .net/.org و یا امثال اینها را بگیرید.

اهمیت داشتن دامنه

در واقع دامنه آدرسی ست که از طریق اون در اینترنت دیده و یکی از اولویت‌های شناختن برند شما هست.

می‌توانیم چندین دامنه بگیرید و یا اینکه دامنه رو com/.ir. تنها بگیرید و استفاده از هر کدام این‌ها رو خواستید ما براتون انجام می‌دهیم.

استاد نظام پرور
انتخاب نام تجاری و دامنه
remove add
repeat favorite
0:00:0

جمع بندی

اسم برند یا نشان تون رو انتخاب کنید و بدانید که این اسم به معنای ثبت آن نیست. ثبت شرکت شما و ثبت مدرک هویت شما یک فرایند دیگر است.

ثبت نشان تجاری شما هم یه داستان و موضوع دیگر است.

پس این اسم انتخابی شما فقط برای این ست که به عنوان یک بیان، به عنوان یک معرفی از مجموعه تان خود را معرفی کنید. با همین معرفی یا همین عنوانی که دارید بیزینس یا کسب و کار خودتون رو مطرح می‌کنید و از طریق آن می توانید درآمدهای بهتری داشته باشید.

برای فروش بهتر، ساختن هویت و نام تجاری از خودت لازمه!

داشتن یک هویت یا یک معرفی از مجموعه‌ی خودتان موجب می شود که بهتر بفروشید تا اینکه اسمی از هویت یا برندتون نباشد.

اسم برند شما در طی زمان ارزشمند می شود

برند شما طی زمان ارزشمند می شود. مجموعه‌ای دیده ام که مثلا روزی چند هزار نفر اسم این مجموعه رو کلیک و جستجو می‌کنند تا با این مجموعه ی بنام درباره ی خرید کالاشون یا تامین کالا و مسائل دیگر ارتباط گرفته و سوالات خود را بپرسند.

با ما در ارتباط باشید

انتخاب نام برندتون رو انجام بدید و در تیکت هایی که براتون ارسال میشه به ما اعلام کنید ، ما براساس همون اعلام شما اقدام به ثبت نام و نشان تجاری شما کرده و مراحل کار را به ترتیب پیش خواهیم برد. اگر مشکل داشتید با مشاور یا پشتیبانتون یا از طریق تیکت با ما در میان بگذارید.

فرم مشاوره

وضعیت(Required)

ارزش مورد توقع جهت صادرات

مشاوره تخصصی برای شروع کسب و کار

توسط بزرگترین مرکز شتاب دهنده کسب و کار در ایران

شروع یک تجارت یا سرمایه گذاری در صادرات یا بازار داخلی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *