7 پورت های صادراتی مهم در جهان که نمی دانید

پرت های پر تردد در جهان

  پورت های صادراتی یکی از راه های مهم برای انتقال محصول یا کاللا به کشور مقصد است.حمل‌ونقل دریایی از جمله ارزان‌ترین سیستم حمل‌ونقل برای انتقال کالا با حجم زیاد محسوب می‌شود. در طول سال‌های اخیر شاهد این هستیم که حجم کالاهایی که از طریق بنادر منتقل می‌شوند افزایش چشم‌گیری داشته است. در این میان بنادری هستند که نسبت به سایر بنادر دیگر در جهان از اهمیت بیشتری برخودار هستند. عوامل مختلفی وجود دارد که میزان شلوغ بودن و مهم بودن یک پورت را تعیین می‌کنند. برخی از این مؤلفه‌ها شامل منطقه تحت پوشش بندر، میزان ترافیک انجام شده و نقشی که هر بندر در قابلیت‌های واردات و صادرات ایفا می‌کند را شامل می‌شود. در در این مطلب از سایت بابیروش ما به معرفی  7 پورت‌ پرتردد صادراتی در جهان می‌پردازیم.

پورت صادراتی
پورت صادراتی

1. پورت شانگهای

بندر شانگهای در مجموع با 5 منطقه کاری خود به بزرگترین بندر جهان تبدیل شده است و در سال 2010 از بندر سنگاپور پیشی گرفت. ظرفیت جابجایی این بندر در حدود 744 میلیون تن است که به آن امکان جابجایی 40 میلیون TEU را در سه سال گذشته داده است.

بندر شانگهای که متعلق به گروه بین المللی بندر در شانگهای است، در مساحت 3619 کیلیومتر مربع در دلتا یا همگرایی رودخانه یانگ تسه فعالیت می‌کند. این پورت شامل سه منطقه مهم بندر کانتینری به نام‌های Wusongkou، Waigaoqiao، Yangshan با مجموع 125 اسکله است.

2.  بندر سنگاپور

بندر سنگاپور تا سال 2010 به عنوان بزرگترین بندر در جهان محسوب می‌شد اما اکنون مقام دوم را در این رده دارد. این بندر به بیش از 600 بندر به 100 کشور جهان متصل شده است. این بندر یک پنجم کانتینرهای باری جهان را جابجا می‌کند و مسئولیت ترانزیت نزدیک به 50 درصد از عرضه نفت خام جهان را بر عهده دارد. ظرفیت حمل بار بندر سنگاپور 537.6 میلیون تن است.

پورت های صادراتی مهم
پورت های صادراتی مهم

3.بندر شنزن

بندر شنزن نام جمعی از چندین بندر در خط ساحلی شنزن، استان گوانگدونگ چین است. بندر شنزن با 140 اسکله به واحدهای صنعتی و شرکت‌های واقع در دلتای رودخانه مروارید پاسخ می‌دهد. این بندر در سال گذشته تقریباً 30 میلیون TEU را مدیریت کرد.

4.بندر نینگبو

اگرچه بندر نینگبو ظرفیت جابجایی کمتری نسبت به بندر گوانگژو دارد، اما در سال گذشته توانسته است که بیش از 26 میلیون TEU را جابجا کند. از آنجایی که این بندر به عنوان یک سرمایه‌گذاری مشترک بین بندر نینگبو و بندر ژوسان شکل گرفته است، از نظر اندازه بندر نینگبو-ژوسان دومین بندر بزرگ دریایی در جهان محسوب می‌شود. این بندر توسط گروه بندری نینگبو اداره می‌شود و مناطق اصلی آن شامل بیلون، نینگبو، ژنهای، ژوشان و داکسی است. بندر نینگبو شامل 309 اسکله است که تعداد زیادی بندر را در 100 کشور به هم متصل می‌کند.

پورت های پرتردد
پورت های پرتردد

5.بندر گوانگژو

بزرگترین بندر جنوب چین، بندر گوانگژو با بیش از 300 بندر در تقریباً 100 کشور جهان ارتباط دارد. این بندر اصلی برای ترانزیت عمومی ‌و فعالیت‌های کشتیرانی است که در استان‌های اطراف و کمک به فعالیت‌های دریایی در دلتای رودخانه پرل انجام می‌شود. بندر گوانگژو می‌تواند محموله‌های بیش از 460 میلیون تن را جابجا کند که به آن اجاره می‌دهد تا ستون اصلی کمربند صنعتی موجود در مناطق گوانگشی، یون‌نان، هونان و جیانگشی باشد. این بندر در سال گذشته توانسته حدود 22 میلیون TEU را به ثبت برساند.

6. بندر بوسان

بندر بوسان که متعلق به دولت کره جنوبی است، در نوک شبه جزیره کره قرار گرفته است. این بندر به دو بخش تقسیم می‌شود که تجارت و بازرگانی بین المللی در منطقه شرقی بندر انجام می‌شود و شیلات عمده‌ترین فعالیت در منطقه بندر غربی است.

بندر بوسان بزرگترین بندر کره جنوبی است که در سال 2020 بیش از 21.82 میلیون TEU را جابجا کرده است. این بندر یک دروازه مهم دریایی برای کشورهایی است که آن را به بنادر اقیانوس آرام و بنادر اصلی آسیا متصل می‌کند. محموله‌های کانتینری شامل کود، گوشت، فلز، چرم، روغن، سنگ آهن، چوب، ماسه طبیعی، شکر، نفت و زغال سنگ را حمل می‌کند. بندر بوسان شامل 4 منطقه بندری و 6 مرکز حمل‌ونقل کانتینر است.

بیش از 30 درصد محموله‌های دریایی کشور از بندر بوسان عبور می‌کند. همچنین حدود 90 درصد کالاهای کانتینری کشور و بیش از 50 درصد از تولیدات بخش شیلات خود را اداره می‌کند. هر 24 ساعت حدود 120 کشتی باری از این بندر عبور می‌کنند.

پورت پرتردد صادراتی مهم
پورت پرتردد صادراتی مهم

7. بندر هنگ‌کنک

بندر هنگ‌کنک در نزدیکی شبه جزیره کولون قرار دارد و یک مرکز تجاری دریایی در جنوب شرقی آسیا محسوب می‌شود. این یکی از شلوغ‌ترین تأسیسات جابجایی کانتینر در جهان محسوب می‌شود که بیش از 20.07 میلیون TEU را در سال 2020 جابجا کرده است. حدود 89 درصد از کل ظرفیت بار هنگ‌کنک در بندر هنگ‌کنگ جابجا می‌شود.

گنجاندن آن به عنوان یکی از شلوغ‌ترین بنادر دریایی به اوایل سال 1987 برمی‌گردد که به عنوان پرترددترین بندر رتبه بندی شد. در سال 2019، تجارتی بیش از 19.7 میلیون TEU را انجام داده است.

این بندر شامل 24 اسکله به طول 7694 متر به وسعت 279 هکتار است. ظرفیت جابجایی سالانه این بندر حدود 450000 شناور است. این بندر همچنین شامل چندین محموله کانتینری و ایستگاه‌های بار است.

امکانات این بندر عالی است و کارخانه‌های کشتی‌سازی برای تعمیر و نگهداری انواع کشتی‌ها با اندازه‌های مختلف را فراهم کرده است.

پورت پرتردد صادراتی مهم
پورت پرتردد صادراتی مهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *