انواع حمل و نقل بین المللی در تجارت بر اساس استاندارد سال 2023

انواع حمل و نقل بین المللی
انواع حمل و نقل بین المللی و راهکارهای حمل و نقل یکی از اساسی ترین مسائل تجارت است . همینطور که از کلمه اش مشخص است ، حمل و نقل در واقع در حمل و نقل کالایی جا بجا می شود و در حین جابجایی امتیاز و مالکیت اون از فردی به فرد دیگری نقل می شود، جابجا می شود.

پس یک حمل و نقل داریم . حمل و نقل ها در ایران به چند روش انجام می شود:

روش های زمینی مثل تریلی، قطار، روش هوایی مثل هواپیما فرودگاه های داخلی و بین المللی، روش دریایی مثل کشتیرانی ها از بندرعباس جنوب ، بندر امام ، بنادر جنوبی و بنادر شمالی ایران مثل بندر نوشهر ، بندر انزلی و بنادر مشابه دیگه که در شمال کشور وجود دارند.

اما در حمل و نقل نکته ای که کمتر به آن پرداخته شده حمل و نقل های ترکیبی هستند. و مقداری از این تکنیک ها را من امروز با شما صحبت می کنم .

کلیت به این صورت است که اگر شما کالایی را قصد صادرات یا ارسال آن را به هر کشوری یا هر مقصدی در دنیا و یا حتی داخل ایران دارید باید توسط یک سرویس حمل کننده این کالا را برسانید .

بعضا این سرویس حمل کننده کالا را از درب انبار تحویل می گیرد و به درب انبار مشتری یا گمرک مشتری تحویل می دهد، یا اینکه کالا را از پورت خروجی ایران می گیرد و تحویل می دهد تا پورت ورودی آن کشور .

در حمل های زمینی که تریلی جزو حمل کننده ها هست کالا را از انبار تولیدکننده در هر نقطه از کشور تحویل می گیرد، و همین ماشین به گمرک مراجعه می کند و امور گمرکی اش انجام می شود، همین ماشین تمام مسافتی که تا مقصد وجود دارد را طی می کند، و کالا را به مقصد و گمرک مقصد می رساند، بعضا امور گمرک توسط همان تریلی انجام می شود و بعد این تریلی به خود مقصد یا انبار تخلیه کننده دوباره حرکت کرده و کالا را در انبار تخلیه کننده یا مشتری شما در خارج از ایران تخیله می کند و تحویل می دهد.

اما آن مدلی که از پورت های خروجی تحویل می گیرد تا پورت های ورودی کشور مورد نظر تحویل می دهد، مثل بار دریایی است، شما در حمل و نقل دریایی باید به کشتیرانی کالا را در پورت خروجی تحویل دهید، یعنی بیایید کانتینر را در بندرعباس یا مثلا در شمال کشور هست در نوشهر یا انزلی یا امیرآباد تحویل دهید و از اینجا به بعد آن شرکت کشتیرانی حمل و نقل این کالا را می پذیرد تا پورت ورودی کشور مقصد ، مثلا می خواهد به امارات برود، تا امارات می پذیرد .
بعد امارات ، باز مشتری باید در پورت ورودی تحویل بگیرد کالا را .

چجوری ال سی بگیریم ؟

شرایط گرفتن خدمات ال سی رو میدونین؟…

خدمات ال سی

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات ال سی…

اینجا کلیک کنید

پس یک مدل این بود که مستقیما حمل می شد ، یک مدل هم اینکه در پورت های ورودی و خروجی حمل می شد .
حالا این یک نمونه معمولش است . اگر کالایتان حمل مستقیم دارد و حملش شامل این نمی شود که پورت های ورودی یا خروجی تحویل بگیرند، پس این کالا یا زمینی هست یا ممکن است بعضا قطار باشد آن هم به شرطی که در مقصد موردنظر بخواهد تخلیه شود یا امکان دسترسی در ایران وجود داشته باشد .
وگرنه پورت های دیگر و سرویس های دیگر معمولا بصورت تحویل در پورت ورودی یا خروجی انجام می دهند .

اینطور نیست که مثلا هواپیما بیاید در خانه تان تحویل بگیرید یا کشتیرانی بیاید دم انبارتان تحویل بگیرد یا تحویل دهد!

انواع حمل و نقل بین المللی

اگر کشتیرانی بود یا هواپیمایی بود ، کالا را باید یک هزینه حملی حساب کنید تا پورت خروجی فرودگاه مثلا فرودگاه امام یا مثلا کالا را تحویل دهید تا بندرعباس یا بنادر خروجی ایران در شمال یا جنوب کشور .

اگر هم زمینی بود که معمولا تریلی است که می تواند از درب محل کارخانه تا محلی که می خواهد حمل شود حمل کند ، بخاطر همین هم هست ، چون این مدل حمل و نقل ترکیب ندارد، خیلی در ایران روال بیشتری دارد و راحت تر است و کارخانه داران یک مقدار از آن سر در می اورند ، اما وقتی چند مرحله ای شود سر در نمی آورند و نمی توانند خوب پیش بروند و عملا کارشان با مشکل مواجه می شود .

حمل های چندمرحله ای

حمل های چند مرحله ای شامل این هم می شود که بعضا برود کالا به یک مقصدی برسد و از آنجا دوباره بصورت زمینی یا بصورت دوباره دریایی یا هوایی حمل بشود . بستگی به شرایط دارد .

مثلا … شما نمی دانم روی نقشه اگر نگاه کنید کشوری به اسم کامپالا داریم . اوگاندا . شهری داریم به اسم کامپالا که در اوگاندا است . اوگاندا منطقه دریایی یا پورت دریایی ندارد، مسیر آبی ندارد . کالا باید به تانزانیا دارالسلام یا ممبسا ، کنیا حمل شود از آنجا زمینی دوباره ، اصطلاحا ترانزیت شود به اوگاندا ، شهر کامپالا .

این خودش مراحل بسیار پیچیده دارد که اگر شما با تولیدکننده ها یا حتی بیزینس من های امروز ایران صحبت کنید که آقا من می خوام بفرستم به فلان کشور ، شاید بگویم ۹۹ درصد آنها نمی توانند بگویند چگونه باید این را حساب کنید .
خب اینجا ما می مانیم و فعل هایمان زیاد می شود .

من چند اصل را می گویم به شما، اینها را در محاسبه قیمت حمل در نظر بگیرید و اصول حمل خودتان را داشته باشید :

تا حد ممکن سعی کنید توسط سرویس دهندگان حمل داخلی کالا را تا پورت های خروجی حمل کنید ، یعنی چی؟ یعنی من اگر می خواهم از طریق زمینی به کشورهای اروپای شرقی یا حوزه (7:09) بفرستم با ماشین های معمولی خودمان تا پورت های خروجی مثل بازرگان ، پورت هایی که در شمال کشور وجود دارد مثل آستارا یا سرخس یا پورت دیگری که در ایران در خروجی است ، کالا را زمینی توسط ماشین های معمولی برای این پورت ها حمل کنید .

حالا کالا به این پورت ها رسیده، از آنجا سعی کنید ماشین های محلی یا ماشین هایی که از طرف آن کشور به داخل ایران مراجعه می کنند را برای حمل مجدد اصطلاحا به آن (7:44)کردن یا بغل به بغل کردن، یا امثال اینها می گویند ، را پیدا کنید و این ماشین ها در برگشت خالی برنگردند.

اینها معمولا تا مرز ایران تا یک تردد مرزی مجوز می گیرند و برگشتشان معمولا برایشان ارزان تر در می آید و با تعرفه بهتری می توانید با آنها توافق کنید ، این خودش یک مزیت است .

پس این مدل ترکیبی پورت هم ترکیبی می تواند صورت هزینه شما را کاهش دهد .

حمل و نقل دریایی

در دریایی هم معمولا نگاه می کنیم به کدام مقصد می خواهد کالا ارسال شود مثلا بر فرض اگر می خواهیم به دریای مدیترانه بفرستیم بهترین حالت این است که کالا را از طریق زمینی به پورت هایی مثل استانبول، مثل مرسین ، امثال اینها بفرستیم و از آنجا دریایی حمل شود .

و اگر مثلا می خواهد به مسیرهایی برود که در آفریقای شرقی است خب بهتر است که از پورت های جنوبی کشور حمل شود .

مثال آخر)

بعضی از کالاها حتی با مسیرها و روش های دیگری هم می شود حمل کرد .
کلیت را متوجه باشید ، اگر می خواهید به مسیری ارسال کنید مقداری فکر کنید ، هوش به خرج بدهید ، ببینید برای ارسال به آنجا غیر از روش هایی که همه استفاده می کنند چه روش های دیگری هست که با این اصل تا حد ممکن در داخل کشور خودمان حمل بشود و الباقی توسط کریر ها یا حمل کننده های خارجی همان کشور اتفاق بیفتد که اصطلاحا در مسیر برگشت می خواهند خالی برگردند .
خیلی روشها هست ، فقط یک مختصر مثال دیگر بزنم:
مثلا دوستی بود که از امارات با بارج کالا می آورد و برگشتش خالی بود ، حاضر بود تقریبا مجانی این کالا را برگرداند .

فرم مشاوره

وضعیت(Required)

ارزش مورد توقع جهت صادرات


مشاوره تخصصی برای شروع کسب و کار

توسط بزرگترین مرکز شتاب دهنده کسب و کار در ایران

شروع یک تجارت یا سرمایه گذاری در صادرات یا بازار داخلی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *